اخبار

antibiotics

آنتي بيوتيك ها و درمان سرطان

عفونت در زمان شيمي درماني چيست؟

سرطان و شیمی درمانی می توانند با کاهش تعداد گلبول های سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند، باعث ايجاد عفونت بشوند و این وضعیت نوتروپنی نامیده می شود. عفونت می تواند منجر به سپسیس شود كه همان پاسخ شدید بدن به عفونت است و يك وضعيت اورژانس پزشکی و تهدید کننده زندگی است.

چرا نوتروپنی بد است؟

نوتروپنی وضعیتی است که در آن فرد مقادیر بسیار کمی از نوعی گلبول سفید به نام نوتروفیل دارد. گلبول های سفید به باکتری ها، ویروس ها و قارچ های مضر حمله می کنند. بنابراین ابتلا به نوتروپنی خطر عفونت را افزایش می دهد.

در طول شیمی درمانی چه نوع عفونتی می توانید داشته باشید؟

اگر گلبول‌های سفید خونتان کم باشد، حدود 7 تا 12 روز پس از تزریق شیمی‌درمانی بیشتر مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی هستید. بیشتر انواع عفونت های باکتریایی ناشی از ناتوانی بدن شما در مبارزه با باکتری های معمولی موجود در دستگاه گوارش یا پوست شما است.

چه زمانی بعد از شیمی درمانی بیشتر در معرض خطر عفونت هستید؟

شما به ویژه در معرض خطر ابتلا به عفونت 7 تا 14 روز پس از شیمی درمانی هستید، زمانی که سطح گلبول های سفید خون در پایین ترین حد خود است. 

چگونه از نوتروپنی در طول شیمی درمانی جلوگیری می کنید؟

با به تعویق انداختن دور بعدی یا کاهش دوز شیمی درمانی. اگر نوتروپنی همراه با تب دارید، پزشک ممکن است داروهایی به نام فاکتورهای رشد گلبول سفید به شما بدهد. این داروها به بدن کمک می کنند تا گلبول های سفید بیشتری بسازد.

چقدر طول مي كشد تا نوتروفيل ها بعد از شیمی درمانی بهبود یابند؟

نوتروفيل ها اغلب حدود هفت تا 14 روز پس از درمان به كمترين ميزان می رسند. این زمانی است که احتمال بروز عفونت بیشتر است. با از سرگیری تولید طبیعی نوتروفیل های مغز استخوان، تعداد نوتروفیل ها دوباره شروع به افزایش می کند. ممکن است سه تا چهار هفته طول بکشد تا دوباره به سطح طبیعی برسد.

آیا بیماران سرطانی می توانند آنتی بیوتیک مصرف کنند؟

گاهی اوقات پزشک ممکن است در طول شیمی درمانی به شما یک دوره آنتی بیوتیک بدهد تا به مقابله با عفونت یا جلوگیری از ابتلا به آن کمک کند. در گذشته، افراد مبتلا به سرطان تقریباً همیشه برای درمان عفونت ها در بیمارستان بستری می شدند و برخی هنوز هم بايد بستري شوند. اما بسیاری از بیماران نيز می توانند آنتی بیوتیک های خود را در خانه به صورت قرص یا مایع مصرف کنند. کسانی که به آنتی بیوتیک های تزريقي نیاز دارند ممکن است بتوانند آن را در کلینیک ها يا مطب های پزشک دریافت کنند.

آیا بیماران سرطانی می توانند آموکسی سیلین مصرف کنند؟

آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک پرمصرف در گروه داروهای پنی سیلین است. این دارو برای درمان عفونت های باکتریایی در بیماران مبتلا به سرطان استفاده می شود و ممکن است به عنوان پیشگیری در برخی از بیماران استفاده شود.

آیا می توان در طول راديوتراپي آنتی بیوتیک مصرف کرد؟

آنتی بیوتیک وانکومایسین میکروبیوم روده را به گونه ای تغییر می دهد که می تواند به تقویت سیستم ایمنی برای حمله موثرتر به سلول های تومور پس از پرتودرمانی کمک کند.

 

نظرات این مطلب

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر شما