حمایت‌های درمانی

بازگشتمراقبت سرطان مهرمراقبت سرطان مهر

کارسینوما

بدخيمي است كه منشاء اپيتليومي دارد. بدخيمي هاي بافتي اپيتليومي در حدود 80 الي 90% انواع سرطان‌ها را شامل مي‌شود. اين گروه از بدخيمي‌ها به دو زير گروه Adenocarcinoma آدنوكارسينوما و Squamous Cell Carcinoma SCC تقسيم مي‌شوند. بدخيمي‌هاي آدنوكارسينوما در اندام ها يا غدد هستند و بيشتر لايه موكوسي بدن را درگير مي‌كنند اما بدخيمي‌هاي SCC از اپيتليوم Sqaumous منشاء مي‌گيرند.

بازگشتمراقبت سرطان مهرمراقبت سرطان مهر

سارکوما

اين بدخيمي مربوط به سرطان‌هايي است كه منشاء بافت‌هاي اتصالي يا حمايتي دارد، مانند استخوان، تاندون، كارتيلاژ، ماهيچه و چربي. معمولا اين نوع بدخيمي با توده دردناك در استخوان گزارش مي‌شود كه اكثرا در نوجوانان و يا در سنين رشد قابل تشخيص است.

بازگشتمراقبت سرطان مهرمراقبت سرطان مهر

میلوما

اين بدخيمي در سلول‌هاي پلاسمايي مغز استخوان است. اين بدخيمي در سلول‌هاي پلاسمايي مغز استخوان است. این بدخیمی در حدود 15 درصد از کل بدخیمی‌های خونی و 2 درصد از کل سرطان‌ها را شامل می‌شود. میلوما به طور کلی افراد بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد اگرچه مواردی از ابتلای جوانان به این بدخیمی نیز گزارش شده است.

بازگشتمراقبت سرطان مهرمراقبت سرطان مهر

لوکمی

لوكمي، سرطان مغز استخوان است كه همراه با افزايش توليد گلبول‌هاي سفيد خوني غير بالغ مي‌باشد. از آنجايي كه اين نوع سلول‌ها نمي‌توانند به درستي عمل كنند لذا بيمار در مواجهه با ابتلا به بيماري‌هاي عفوني قرار مي‌گيرد. اين نوع بدخيمي همچنين مي‌تواند سلول‌هاي قرمز خوني را تحت تاثير قراردهد و باعث اختلال در لخته شدن و ايجاد علائم ضعف و بي‌حالي بدليل كم خوني بكند.

بازگشتمراقبت سرطان مهرمراقبت سرطان مهر

لنفوما

لنفوما در غدد يا گره‌هاي لنفي سيستم لنفاوي رخ مي‌دهد. همچنين برخي اوقات در اندام‌هايي مانند معده، سينه و مغز نيز ديده مي‌شود. به دو گروه اصلي Hodgkin lymphoma  و non Hodgkin lymphoma دسته‌بندي مي‌شود.

بازگشتمراقبت سرطان مهرمراقبت سرطان مهر

تومورهای مغزی

بدخيمي‌هايي كه مربوط به سيستم اعصاب مركزي هستند دسته بزرگي را شامل مي‌شوند. از لحاظ هيستولوژي اين طبقه بندي معنايي ندارد ولي بدليل شيوع اين نوع بدخيمي‌ها توضيحات آن در دسته تومورهاي مغزي قرار گرفته است.

بازگشتمراقبت سرطان مهرمراقبت سرطان مهر

سایر بدخیمی‌ها

بدخيمی‌هايي كه از لحاظ هيستولوژي در چند دسته قرار مي‌گيرند در اين قسمت توضيح داده خواهند شد. بدخيمي‌هايي كه از لحاظ هيستولوژي در چند دسته قرار مي‌گيرند در اين قسمت شرح داده خواهند شد.  از آنجایی که بدخیمی‌های این دسته اغلب به صورت نادر یا با بروز و شیوع کمتر می‌باشند در این بخش به صورت اجمالی مورد بررسی قرار خواهند گرفت همچنین میزان بروز آن‌ها در دو گروه سنی اطفال و بزرگسال نیز مقایسه خواهد شد.

بازگشتمراقبت سرطان مهرمراقبت سرطان مهر

سرطان پوست

سلول های سرطانی در پوست ایجاد سرطان پوست می کنند. این سلول ها خاصیت تهاجم و پراکندگی به سایر نقاط بدن را نیز دارند. در اصل سه نوع سرطان پوست به نام های Basal Cell Skin Cancer (BCC), Squamous Cell Skin Cancer (SCC) و ملانوما وجود دارد. که به دو نوع اولی سرطان پوست غیر ملانومایی نیز می گویند.