اخبار

ديابت

ارتباط ديابت و ابتلا به سرطان

دیابت و سرطان از بیماری‌های شایعی هستند که تأثیر زیادی بر سلامتی در سراسر جهان دارند. تحقيقات مختلف نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت به میزان قابل توجهی در خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان هستند.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 (شایع ترین نوع) دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کبد یا پانکراس هستند. آنها همچنین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، مثانه و سینه را بالاتر از حد معمول دارند. دیابت همچنين در برخي از تحقيقات نشان داده شده كه با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است. به نظر می رسد برای برخی از محل های سرطان دیگر هیچ ارتباطی وجود ندارد یا شواهد قطعی نیستند.

ارتباط بین دیابت و برخی سرطان ها ممکن است تا حدی به دلیل عوامل خطر مشترک بین این دو بیماری باشد، مانند افزایش سن، چاقی، رژیم غذایی و عدم فعالیت بدنی.

مکانیسم های احتمالی برای ارتباط مستقیم بین دیابت و سرطان عبارتند از هیپرانسولینمی، هیپرگلیسمی و التهاب.

رژیم های غذایی سالم، فعالیت بدنی و مدیریت وزن، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و برخی از انواع سرطان را کاهش می دهد و نتایج آن را بهبود می بخشد و باید برای همه ترویج شود.

بیماران مبتلا به دیابت باید به شدت توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی تشویق شوند تا تحت غربالگری های سرطان مناسب که برای همه افراد در سن و جنس توصیه می شود، انجام شوند.

شواهد مربوط به داروهای خاصی که بر خطر سرطان تأثیر می‌گذارند محدود است و ممکن است ارتباط‌های مشاهده‌ شده با نشانه‌هایی برای داروهای خاص، تأثیرات روی سایر عوامل خطر سرطان مانند وزن بدن و هیپرانسولینمی، و ماهیت پیشرونده پیچیده هیپرگلیسمی و دارودرمانی در دیابت نوع 2 مخدوش شده باشد. 

شواهد نشان می دهد که متفورمین با خطر کمتر بروز سرطان و انسولین با افزایش خطر سرطان مرتبط است. تحقیقات بیشتری برای روشن شدن این مسائل و ارزیابی اینکه آیا انسولین گلارژین در مقایسه با سایر انسولین‌ها قوی‌تر با خطر سرطان مرتبط است، مورد نیاز است.

نظرات این مطلب

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر شما