اخبار

تغييرات

تغییرات بافتی که سرطاني نیستند

هر تغییری در بافت­های بدن سرطان نیست. اگرچه برخی از تغییرات بافتی در صورت عدم درمان ممکن است به سرطان تبدیل شوند. در اینجا چند نمونه از تغییرات بافتی وجود دارد که سرطانی نیستند، اما در برخی موارد تحت نظارت قرار می­گیرند زیرا ممکن است به سرطان تبدیل شوند:

هایپرپلازی زمانی اتفاق می­افتد که سلول­های داخل بافت سریع­تر از حالت طبیعی تکثیر شده و سلول­های اضافی تجمع می­یابند. با این حال، سلول­ها و نحوه سازماندهی بافت هنوز در زیر میکروسکوپ طبیعی به نظر می­رسند. هایپرپلازی می­تواند توسط عوامل یا شرایط مختلفی از جمله تحریک مزمن ایجاد شود.

دیسپلازی وضعیت پیشرفته­تری نسبت به هایپرپلازی است. در دیسپلازی، تجمع سلول­های اضافی نیز وجود دارد. اما سلول­ها غیر طبیعی به نظر می­رسند و تغییراتی در نحوه سازماندهی بافت ایجاد می­شود. به طور کلی، هرچه سلول­ها و بافت­ها غیر طبیعی به نظر برسند، احتمال ایجاد سرطان بیشتر است. برخی از انواع دیسپلازی ممکن است نیاز به نظارت یا درمان داشته باشند، اما برخی دیگر اینطور نیستند. نمونه­ای از دیسپلازی خال غیرطبیعی است (که خال دیسپلاستی نامیده می­شود) که روی پوست ایجاد می­شود. یک خال دیسپلاستیک می­تواند به ملانوم تبدیل شود، اگرچه اکثر آن­ها اینطور نیستند.

کارسینوم درجا حتی یک وضعیت پیشرفته­تر است. اگرچه گاهی اوقات سرطان مرحله صفر نامیده می­شود ، اما سرطان نیست زیرا سلول­های غیرطبیعی مانند سلول­های سرطانی به بافت مجاور حمله نمی­کنند. اما از آنجا که برخی از سرطان­های درجا ممکن است به سرطان تبدیل شوند، معمولاً درمان می­شوند.

بافتي

نظرات این مطلب

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر شما