اخبار

نووبيوسين

كارآزمايي باليني درمان سرطان با نووبيوسين

برای دومین بار ، محققان آنتی بیوتیک کشف شده در دهه 1950 را به عنوان یک درمان بالقوه برای سرطان آزمایش می کنند.

اولین تلاش برای مطالعه این دارو ، نووبیوسین ، در بیماران مبتلا به سرطان ، یک کارآزمایی بالینی کوچک بود که 30 سال پیش انجام شد. یک زن جوان مبتلا به سرطان سینه پیشرفته به این دارو واکنش نشان داد و 2 سال زنده ماند ، اما اکثر دیگر شرکت کنندگان در این آزمایش هیچ سودی نداشتند.

سه دهه بعد ، محققان موسسه سرطان دانا-فاربر نووبیوسین را "دوباره کشف کردند". آنها آن را هنگام آزمایش هزاران ترکیب علیه سلول های سرطانی که در برابر داروهایی که به عنوان مهارکننده های PARP شناخته می شوند ، مقاوم کرده اند ، پیدا کردند. این داروها برای درمان بیماران مبتلا به سرطان های مختلف از جمله سرطان تخمدان ، سینه و پروستات استفاده می شود.

آلن د آندریا ، مدیر مرکز آسیب و ترمیم DNA در دانا فاربر ، می گوید: "اینک ، نووبیوسین یکی از مهمترین موفقیت ها در صفحه نمایش داروهای ما بود." اگرچه نووبیوسین دیگر برای درمان عفونت های باکتریایی در افراد استفاده نمی شود ، اما این دارو هنوز برای دامپزشکی تولید می شود و برای تحقیق در کتابخانه های دارو باقی می ماند.

در یک مطالعه جدید ، دکتر D'Andrea و همکارانش دریافتند که نووبیوسین سلول های سرطانی را با نقص در ترمیم نوترکیب همولوگ از بین می برد. این دارو همچنین تومورهای موجود در موشهای سرطان سینه منفی سه گانه را که دارای جهش در ژنهای ترمیم کننده DNA بودند ، کاهش داد. محققان یافته های خود را در Nature Cancer در 17 ژوئن گزارش کردند.

بر اساس این نتایج ، تیم او در حال توسعه آزمایش های بالینی با پشتیبانی NCI است تا توانایی دارو را در درمان سرطان هایی که در برابر مهار کننده های PARP مقاوم شده اند ، آزمایش کند.

تیم دانا-فاربر تنها در یافتن این نکته که یک مهارکننده Polθ ممکن است فعالیت ضد سرطانی داشته باشد ، تنها نیست. دانشمندان موسسه تحقیقات سرطان در لندن و همکارانشان گزارش داده اند که یک مهار کننده Polθ به نام ART558 همچنین می تواند سلول های سرطانی و تومورهایی را که در برابر مهار کننده های PARP مقاوم شده اند از بین ببرد.

گروه دوم محققان در Nature Communications در 17 ژوئن گزارش کردند که استفاده از یک مهار کننده Polθ در ترکیب با یک مهار کننده PARP در بیماران مبتلا به سرطان که دارای جهش در ژن BRCA هستند ممکن است مانع از بروز مقاومت در وهله اول شود.

شرکتی که این دارو را تولید کرده است ، آرتیوس ، گفت که قصد دارد این دارو را در آزمایشات بالینی آزمایش کند.

 

https://www.cancer.gov/news-events/cancer-currents-blog/2021/novobiocin-cancer-parp-inhibitor-resistance-1

نظرات این مطلب

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر شما