اخبار

jemperli

واقعيت داروي Jemperli

در آوريل 2021، داروي Dostarlimab توانست از سازمان غذا و داروي آمريكا مجوز مصرف دريافت كند. اين دارو به عنوان يك درمان با روش منوكلونال آنتي بادي محسوب مي شود كه در بيماران بزرگسال مبتلا به سرطان اندومتريال پيشرفته يا داراي عود كه مشكل ژنتيكي به نام dMMR دارند، كاربرد دارد. 

كمي بعد در 17 آگوست 2021، سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید سریعی را برای دوستارلیماب برای بزرگسالان مبتلا به تومورهای جامد داراي عود یا پیشرفته با نقص در ژن ترمیم ( (dMMR) اعطا کرد، و همچنين براي کسانی که هیچ گزینه درمانی جایگزین رضایت بخشی در درمان سرطان خود ندارند.

شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده در ایالات متحده ناشي از مصرف اين دارو شامل خستگی، حالت تهوع، اسهال، کم خونی و یبوست بود. عوارض جانبی شایع دیگر گزارش شده در اتحادیه اروپا شامل استفراغ، درد مفاصل، خارش، بثورات پوستی، تب و کم کاری تیروئید (سطح پایین هورمون های تیروئید) بوده است.

اكنون در تاريخ 07 June 2022، اعلام شد كه داروي Jemperli در بيماران مبتلا به سرطان ركتوم 100% پاسخ دهي دارد و بيماران بدون نياز به جراحي يا شيمي درماني مي توانند درمان شوند. 

تمام 14 بیمار که ایمونوتراپی دوستارلیماب را برای سرطان رکتوم پیشرفته با ژنMMRd  دریافت کردند، بدون نیاز به شیمی درمانی یا جراحی، پاسخ کاملی داشتند. Jemperliیک آنتی بادی مونوکلونال ضد PD-1است.

آخرین یافته های خیره کننده از این آزمایش در نشست سالانه ASCO 2022 ارائه شد. نتایج اولیه که تنها 12 بیمار را پوشش می‌داد، توسط محققان مرکز سرطان  Memorial Sloan Kettering (MSK) در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد.

علاوه بر دستیابی به نرخ پاسخ کامل 100٪ در میان افراد، محققان می‌گویند این مطالعه چارچوبی را برای ارزیابی درمان‌های بسیار فعال فراهم می‌کند و از شیمی درمانی و جراحی بیماران در حین درمان تومور در زمانی که احتمال پاسخ‌دهی بیشتر است، صرفه‌جویی می‌کند. آنها این رویکرد جدید را درمان "ایمونوابلاتیو" می نامند.

از آنجایی که سرطان کولورکتال MMRdبه محاصره PD-1در محیط متاستاتیک پاسخ می دهد، ما فرض کردیم که سرطان رکتوم با ترمیم ناهماهنگی پیشرفته به صورت موضعی به انسداد نقطه بازرسی حساس است و ممکن است الزامات شیمی درمانی و جراحی را تغییر دهد یا نیاز به درمان های اضافی را برطرف کند. 

در مجموع در مطالعه آنها، Jemperliهر سه هفته یکبار به مدت شش ماه در بیماران مبتلا به آدنوکارسینوم رکتوم مرحله 2 و 3 و داراي  MMRdتجویز شد تا سپس تحت شیمی درمانی استاندارد و جراحی قرار گیرد. بیمارانی که به یک پاسخ کامل بالینی دست یافتند، واجد شرایط نادیده گرفتن سایر درمان‌ها بودند.

تمام 14 بیمار که درمان را تا کنون آغاز کرده اند و حداقل شش ماه پیگیری داشته اند، به یک پاسخ کامل بالینی بدون هیچ شواهدی از تومور در MRI معاینه رکتوم دیجیتال یا بیوپسی دست یافتند. تا به امروز، هیچ بیمار به شیمی درمانی یا جراحی نیاز نداشته است و هیچ موردی از پیشرفت یا عود در طول پیگیری (تا 25 ماه) مشاهده نشده است. هیچ عارضه جانبی جدی نیز مشاهده نشد.

جراحی و پرتودرمانی اثرات دائمی بر باروری، سلامت جنسی، روده و عملکرد مثانه دارند. پیامدهای کیفیت زندگی بسیار مهم است، به ویژه در مواردی که درمان استاندارد بر پتانسیل باروری تأثیر می گذارد. از آنجایی که بروز سرطان رکتوم در بزرگسالان جوان در حال افزایش است، این رویکرد می تواند تأثیر زیادی داشته باشد.

 

نظرات این مطلب

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر شما