اخبار

دارو

کاهش شدت بیماری زایی ویروس کرونا

محققان دانشگاه مریلند واقع در آمریکا توانستند سمی‌ترین پروتئین‌های تولیدشده توسط ویروس کووید ۱۹ را شناسایی کرده و با استفاده از یک داروی ضدسرطان تایید شده، آثار مخرب این پروتئین‌های ویروسی را کاهش دهند.

 

به گزارش مدیکال نیوز، در این تحقیقات که با استفاده از مگس‌های میوه و سلول‌های روده انسان انجام گرفت،‌ محققان توانستند فرایندهای سلولی را که توسط ویروس صورت می‌گیرد، به‌طور دقیق شناسایی کرده و اهداف جدیدی را برای داروهای احتمالی کووید ۱۹ معرفی کنند.

 

بر اساس این تحقیقات پروتئین ویروسی Orf۶ سمی‌ترین پروتئین تولید شده توسط ویروس کووید ۱۹ بوده و در این آزمایش نیمی از سلول‌های روده انسان را نابود کرده است. 

 

دو پروتئین ویروسی Nsp۶ و Orf۷a نیز ۳۰ تا ۴۰ درصد از سلول‌های انسان را نابود کرده‌اند. همچنین این پروتئین‌های ویروسی موجب مرگ مگس‌های میوه قبل از رسیدن به بلوغ می‌شوند. این پروتئین‌های سمی به پروتئین‌های حامل مواد در هسته سلول‌های انسان می‌چسبند و به آن آسیب می‌زنند.

 

اکنون محققان دریافتند داروی ضدسرطان selinexor قادر است پروتئین‌های حامل را مهار کرده و اثر سمی ویروس را خنثی کند. در واقع این دارو نرخ بقای سلول‌های انسان را به میزان ۱۲ درصد افزایش داده و مانع مرگ زودرس در ۱۵ درصد از مگس‌های میوه شده است.

 

به گفته محققان داروی اصلی مورد استفاده برای مقابله با کووید ۱۹ یعنی رمدسیویر صرفا مانع تولید مثل ویروس می‌شود، اما تاثیری بر سلول‌های آلوده ندارد، این در حالی است که هدفگیری پروتئین‌های سمی ویروس امکان درمان سلول‌های آلوده را نیز در اختیار می‌گذارد.

 

https://cellandbioscience.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13578-021-00568-7

 

نظرات این مطلب

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر شما